Auto Skup Warszawa i okolice

Auto skup warszawa
leasing

Czy opłaca się brać auto w leasing prywatnie?

Jeśli marzysz o nowym samochodzie, ale nie masz wystarczającej gotówki, możesz rozważyć opcję leasingu. Leasing to forma finansowania zakupu pojazdu, która polega na tym, że płacisz regularne raty za korzystanie z auta, zamiast kupować je na własność. W ten sposób możesz jeździć nowym lub prawie nowym modelem, bez konieczności zaciągania kredytu lub wydawania dużych sum na raz.

Leasing jest popularny wśród firm, które chcą mieć stały dostęp do nowoczesnych i sprawnych pojazdów, bez ponoszenia kosztów utrzymania i amortyzacji. Jednak coraz więcej osób prywatnych decyduje się na tę formę finansowania samochodu. Czy to się opłaca? Jakie są zalety i wady leasingu prywatnego? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty? Odpowiadamy na te i inne pytania w naszym artykule.

Co to jest leasing prywatny?

Leasing prywatny to umowa zawierana pomiędzy osobą fizyczną a firmą leasingową, która jest właścicielem pojazdu. Osoba fizyczna zobowiązuje się do płacenia określonej raty za korzystanie z auta przez ustalony czas, zwykle od 2 do 5 lat. Po zakończeniu umowy osoba fizyczna ma możliwość wykupu pojazdu za ustaloną kwotę lub zwrotu go do firmy leasingowej.

Leasing prywatny różni się od leasingu dla firm tym, że nie ma tu możliwości odliczania podatku VAT od rat i opłat dodatkowych. Ponadto osoba fizyczna nie może odpisywać kosztów leasingu od dochodu. Z drugiej strony, leasing prywatny jest prostszy i łatwiejszy w uzyskaniu niż kredyt samochodowy. Nie wymaga bowiem przedstawiania zaświadczeń o dochodach, historii kredytowej czy zabezpieczeń.

Jakie są zalety leasingu prywatnego?

Leasing prywatny ma wiele zalet, które mogą przekonać cię do tej formy finansowania samochodu. Oto niektóre z nich:

 • Możesz jeździć nowym lub prawie nowym samochodem, który spełnia twoje oczekiwania i potrzeby. Nie musisz martwić się o stan techniczny, gwarancję czy serwis.
 • Możesz wybrać dowolny model i markę auta, a także dopasować jego wyposażenie i kolor do swoich preferencji.
 • Możesz zmienić samochód na inny po zakończeniu umowy lub przedłużyć ją na kolejny okres.
 • Płacisz stałą ratę, która jest zwykle niższa niż w przypadku kredytu samochodowego. Nie ponosisz też kosztów ubezpieczenia OC i AC, ponieważ są one wliczone w ratę.
 • Nie musisz martwić się o sprzedaż auta po zakończeniu umowy. Możesz je po prostu oddać do firmy leasingowej lub wykupić za niewielką kwotę.
 • Nie musisz dysponować dużym wkładem własnym ani mieć wysokiego dochodu. Wystarczy, że masz zdolność kredytową i regularne źródło dochodu.

Jakie są wady leasingu prywatnego?

Leasing prywatny ma też pewne wady, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Oto niektóre z nich:

 • Nie jesteś właścicielem samochodu, tylko jego użytkownikiem. Nie możesz więc dowolnie nim dysponować, np. sprzedać, wynająć czy przerobić.
 • Musisz przestrzegać warunków umowy, np. dotyczących limitu kilometrów, terminów płatności czy stanu technicznego pojazdu. W przypadku naruszenia tych warunków możesz ponieść kary finansowe lub utracić prawo do wykupu auta.
 • Nie możesz odliczać podatku VAT od rat ani kosztów leasingu od dochodu. Ponadto musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zawarciu umowy i podatek od środków transportowych (PST) przy wykupie auta.
 • Nie masz wpływu na wysokość opłat dodatkowych, takich jak prowizja, opłata wstępna czy opłata likwidacyjna. Mogą one znacznie zwiększyć koszt leasingu.
 • Nie możesz łatwo zrezygnować z umowy przed jej zakończeniem. Możesz to zrobić tylko za zgodą firmy leasingowej i zapłacenie odpowiedniej kary.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty leasingu prywatnego?

Jeśli zdecydujesz się na leasing prywatny, musisz dokładnie przeanalizować dostępne oferty i porównać je pod względem kosztów i warunków. Oto niektóre czynniki, na które warto zwrócić uwagę:

 • Wysokość raty leasingowej i jej składniki. Sprawdź, czy rata zawiera ubezpieczenie OC i AC, opłaty dodatkowe, podatek PCC i PST. Porównaj też wysokość raty z ceną rynkową samochodu.
 • Wysokość opłaty wstępnej i likwidacyjnej. Sprawdź, ile musisz zapłacić na początku i na końcu umowy. Zazwyczaj im wyższa opłata wstępna, tym niższa rata leasingowa i odwrotnie.
 • Długość okresu leasingu i możliwość jego przedłużenia lub zmiany samochodu. Sprawdź, na ile lat zawierasz umowę i czy możesz ją skrócić lub wydłużyć. Zapytaj też o warunki zmiany samochodu na inny model lub markę.
 • Limit kilometrów i stan techniczny pojazdu. Sprawdź, ile kilometrów możesz przejechać w ciągu roku i jakie są konsekwencje przekroczenia tego limitu. Zapytaj też o obowiązek serwisowania auta i ewentualne naprawy gwarancyjne.
 • Warunki wykupu samochodu i jego wartość rezydualna. Sprawdź, czy masz możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy i za jaką kwotę. Zapytaj też o wartość rezydualną auta, czyli jego szacowaną wartość rynkową po okresie leasingu.

Podsumowanie

Leasing prywatny to ciekawa alternatywa dla kredytu samochodowego, która pozwala jeździć nowym lub prawie nowym samochodem bez konieczności kupowania go na własność. Leasing prywatny ma wiele zalet, takich jak niska rata, brak konieczności posiadania wkładu własnego czy łatwość uzyskania umowy. Jednak ma też pewne wady, takie jak brak własności auta, ograniczenia w jego użytkowaniu czy wysokie opłaty dodatkowe.

Zanim zdecydujesz się na leasing prywatny, musisz dokładnie przeanalizować dostępne oferty i porównać je pod względem kosztów i warunków. Musisz też być świadomy swoich praw i obowiązków jako leasingobiorcy oraz ryzyka związanego z tą formą finansowania.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł ci lepiej zrozumieć, na czym polega leasing prywatny i czy się opłaca.

Co skupujemy?

Jakie auta kupujemy

auto skup warszawa
Jaguar Xtype

marzec 2023

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Scroll to Top